Forum

Costa Brava

civil
22.07.2011 u 13:35
Costa Bravu sam obišao pre tri godine (veći deo ekskurzije sam bio u Barseloni, a samo 1 dan sam bio u Tosa de Maru), pa me zanima kakav je ovaj deo španske obale za letovanje i provod? Koje plaže treba posetiti? Ima li plažnih barova?
Čuo sam pozitivne komentare ali me interesuju konkretne informacije za letovanje.
Hvala...
avanturista83bg
25.07.2011 u 14:28
Od Ljoreta do Barselone postoji zeleznica i veci njen deo se krece uz obalu mora. Pogled je sjajan. Ljoret je klasicno letovaliste sa velikim brojem hotela koji imaju i bazen, pa ukoliko te mrzi da ides na plazu mozes se kupati u sklopu hotela. Organizuju se i izleti da posetis ostali deo Costa Brave.
E da, ukoliko si avanturistickog duh, poseti zabavni park Port Aventura.... Provod je odlican tamo......
gociligoci
27.07.2011 u 02:25
Bila sam na letovanju u Ljoret de Maru, super sam se provela, ima dosta diskoteka u gradu a na gradskoj plazi postoje otvoreni barovi gde provod traje celu noc. Smestaj nam je bio extra, hrana po principu svedskog stola, veliki izbor. Mesto je puno prodavnica gde se svasta moze naci po povoljnim cenama. Veliki plus sto je blizu Barselona
daketa
27.07.2011 u 12:32
Sa Ljoretom sam bio prijatno iznenadnjen. Simpatican grad koji poseduje gotovo sve sto ti je potrebno za aktivan odmor, uz nesto i viska... Kako je vreme odmicalo, sve su mi vise smetala pijani, urnisani nemacki, britanski, italijaski tinejdzeri za koje ovo mesto predstavlja raj na zemlji. Razgovarajuci po povratku sa ostalim putnicima, a svi su mladji, koji su bili razmesteni u nekoliko hotela, gotovo da su svi pricali o istom: o spomenutoj razularenoj deci, akcijama po hotelima, lomljenju, galami i da ne pricam sta jos. Ovo je verovatno usko povezano i sa spicom sezone tako da ce situacija biti mirnija onima koji na put krecu nesto kasnije. Da razjasnimo, volim guzvu i strogo dinamican odmor bez celodnevnog valjanja po plazi. Dakle, nocni provod, izlasci i akcija su mi vrlo bliski, ali ovo ce vam verovatno smetati (osim ako niste tinejdzer i utopite se u masu... ). Uvek su mi zanimljive te situacije po samoposlugama, negde oko 21, 22 sata, kada imate utisak da se priprema kataklizma jer se police prazne neverovatnom brzinom (da budem precizan - police sa alkoholom). Kupuje se na galone kako bi se mladi adekvatno u hotelima pripremili za luuuudu noc. Alkohola nikad dosta!
Sto se cena tice, tako nesto sam i ocekivao citajuci komentare na forumu. Nesto je, istina, i skuplje nego sto su pojedinci navodili, ali i to je potpuno relativna stvar. Cene variraju od lokala do lokala, od restorana do restorana, od samoposluge do samoposluge... Nekada i nemate previse vremena da idete na kraj grada samo zato sto je tamo flasa vode od 1, 5l 50 centi a ne 1, 50e gde ste je vi upravo nasli. Mislim, mi smo zaista pokusali da stedimo, i stedeli smo, ali za ovakve stvari cesto nismo imali vremena. Kad ogladnite, ne znam bas sta cete pojesti a da kosta 3 evra (a da nije McDonalds koji je, kome nije muka, jos i najjeftinija varijanta za neki brz zalogaj). Palacinke sa kremom na ulicicama Ljoreta mozete naci po toj ceni. Svi dodatni prilozi ili razlicite varijante naravno ulaze u cenu. Pice su oko 7 evra. Postije i one "specijalne ponude" po retoranima da dobijete za 7, 50 e picu i pice po zelji. Ta pica je, do duse, malo manja nego "regularna" ali ne preterano. Moja preporuka je da nikako ne jedete picu, ako ste se bas uzeleli iste ), u lokalu kome sad ne mogu da se setim imena a nalazi se u samom centru grada, blizu plaze, kod setalista sa crvenom sljakom a odmah pored Casa de la vila - "gradske kuce". Lep drveni lokal na cosku, sa bastom ispred, gde su pice em 8 evra, em najgora koju sam ikada jeo. Da, na istu smo cekali jedno 30ak minuta... Tamo vise odlazili nismo... Paelju smo probali i kao sto sam i mislio, nista posebno. Mnogi su se odusevljavali samo ne znam sa cim. Cena sa piletinom (jedan batacic od nekog pilenceta na vrhu i neki komadici pola kosti-pola meso)sa 6 zrna graska - 8 evra. To je porcija za jednu osobu koja je kolicinski dovoljna. Imate i one varijante da narucite jednu "porodicnu" i tako svi zajedno navalite na pirinac. Da, da dodam paelja koju smo kusali je iz restorana na cosku, eto, zaboravih i njemu ime... Nalazi se sa desne strane bara Parada nedaleko od crkve, na vrlo prometnoj "raskrsnici". Lokal je uvek, ali uvek pun. Turaka i njihovih specijaliteta na svakom koraku. Obroci ukusni ali premali. Sendvici za poneti oko 3 e. Krupno seckano voce u casama hladjeno u ledu na ulicama mozete naci po ceni od 1, 50, 2e, zavisi kako gde. Ista cena ali sa 5 puta vise voca je u Veneciji. Pivo (neko od domacih) oko 3e, sangrija pola litra oko 5e. Sto je veci bokal, normalno, jeftinija cena. Mislim, uglavnom je tako... Kokteli od 5 pa na vise, u nocnim glubovima naravno cene za sva pica idu i duplo. A resenje je uvek i supermarke - sangrija litarska od 1, 50 e, pivo San Miguel u limenci za 80 centi, itd... U Barseloni cene vrlo slicne. U la Rambli je naravno sve najskuplje, to se podrazumeva. Ali zato obavezno popijte koje cedjeno voce a pijaci La Boquera od 1, 5e. Prava vitaminska porcija bas kad vam treba, u sred setnje po gradu.
A sad 'ajmo malo na plaze... Svi znate da postoji velika centralna, hajde da kazem gradska plaza koja je naravno uvek puna ali opet, dovoljno je velika da cete uvek imati mesta da pobodete suncobran. Da, suncobran! Vrlo bitna stavka! Iznajmljivanje je 5e, jedna lezaljka 5 e pa vi sad racunajte. Ovo smo u startu izbacili kao mogucnost. Dakle, pravac u ulicice, naci neku od mnogobrojnih radnjica koje drze Turci i Indusi i gde se cenkanje podrazumeva. Obicno prodaju tri razlicite velicine suncobrana. Obicno je najmanji 5 evra. A eto, uz cenkanje, mi smo najveci uzeli za istu cenu. Nema ogranicenog mesta na plazi gde mozete da postavite suncobran, o tome ne brinite. Voda je cista i sveza. Dakle, nije pretopla vec bas onakva kakva meni licno odgovara. Nedavno je ovde neko na forumu uneo pometnju oko vode i kako u njoj prakticno ne moze ni da se kupa. Mislim, u maju je verovatno tako... Voda cista sa malo talasa. Desilo se par dana da je u plicaku u poslepodnevnim satima bilo neke prljavstine ali je u dubini vrlo cista i prozirna. Predlazem da se prosetate i sa druge strane tvrdjave, na kraju plaze, uz stazicu pored mora odakle se pruza odlican pogled. Mislim da je jos cistija voda na drugoj plazi koju vam preporucujem. to je Fenals plaza koja se nalazi sa suprotne same tvrdjave, odnosno iza statue "Ribareve zene". Prolazite pored lokala koji ima odlicnu lokaciju, zatim gore stepenicama, prolazite pored tvrdjave Sant Joan i pripremite se na pesacenje nekih 15-20 minuta. Postoje i putokazi tako da cete se verovatno lako snaci, a s obzirom da su Spanci zaprepascujuce losi sa engleskim, od njih mozda usput i ne dobijete odgovarajuju pomoc. Plaza je manja od ove "gradske" ali je vrlo cista. I ona je prilicno popunjena, bar u ovom periodu a iza plaze su naravno hoteli, restorancici... Obe plaze su pescane (da razjasnim, nije u pitanju onaj najsitniji pesak). I da, redovno duva vetric koji bas prija, posebno ko voli da dosta vremena provodi na plazi.
Prodavnice kao sto znate obicno zatvaraju u 14 casova, to je valjda "na papiru". U praksi je drugacije, to bar vazi za vece butike, prodavnice, radnje... Cak na to nismo ni obracali paznju jer je sve radilo kao da ne postoji ta pauza. U Ljoretu butici i vecina prodavnica radi do 21, eventualno do 22 sata. Nakon toga, te iste ulice koje su do tog vremena bile prepune turista, gotovo postaju potpuno puste, a s obzirom da preko izloga navlace one zastitne roletne, te ulice vam cak i ne izgledaju isto. Radnje sa suvenirima rade duze, restorani takodje. Prodavnice u Ljoretu otvaraju u 8 ili 9, butici najranije u 9 a i to je retkost.
Za kupovinu namirnica i ostalih potrepstina u Ljoretu preporucujem supermarket Caprabo na aveniji Just Marles ( to vam je ta cuvena glavna ulica puna diskoteka i kafica). Ako gledate od mora, nalazi se sa leve strane ulice. Jos jedan sa ok cenama je u onim uskim ulicicama punim svakojakih radnji (mislim da se ulica zove Carrer de la Vila). Ta ulica je prilicno duga, a ako gledate od mora, supermarket (koji nema neko ime, na ulazu jednostavno pise Supermarket), nalazi se desno od "gradske kuce", iza setalista sa crvenom sljakom. Ipak, ako vam nije daleko ( a nije) preporucujem prvi opisani Caprabo.
gociligoci
28.07.2011 u 18:32
Dobar opis Daketa, ja obicno kad se vratim sa odmora ne secam se ni pola stvari, za one koji su bili dosta dobro podsecanje a za one koji nisu da znaju sta da ocekuju.
civil
29.07.2011 u 14:33
Daketa hvala na ovako iscrpnim informacijama.... Super je sto se svega toga secas..... Znacice mi puno...
putujuci_zmaj
29.07.2011 u 16:21
Mislim da Costa Brava nudi za svakog po nesto. Ukoliko ste tinejdzer zeljan provoda do ranih jutarnjih sati onda definitivno treba da odaberete Ljoret de mar, a ako spadate u one starije ljude, porodicne, koji hoce pre svega, miran odmor, onda mozete da odaberete Santa suzanu ili Tosu de mar, a ako ste u onoj grupi izmedju (oko 25 - 26 godine) onda je pravi izbor Calella, ima ljudi svih uzrasta, a blizu je i Barselona, tako da je provod zagarantovan
civil
01.08.2011 u 15:21
Hvala i putujucem_zmaju na ovim informacijama....
avanturista83bg
16.08.2011 u 12:41
Evo par slicica iz Barselone i Costa Brave....

Sagrada Familia

Magicne fontane

Magicne fontane

plaza u Ljoretu

Basta kaktusa
provincijalac
24.08.2011 u 10:30
Sledece godine idem definitivno tamo!Isplaniracu letovanje bar pola godine ranije, i iskoristiti first minute agencija, a tamo necu stedeti, kako bi se maksimalno dobro proveo!
civil
20.03.2012 u 10:12
Feeeeenooooooooomenalan provod bio prosle godine.... ako sve dobro ukombinujem odoh i ove godine..
serzica
28.06.2012 u 10:51
Ove godine agencije imaju odlicnu ponudu za Spaniju, mnogo njih je izbacilo i last minute ponudu. Eto prilike da za malp para ugrabite vrhunsko letovanje
avanturista83bg
01.08.2012 u 16:04
Ja ove godine ne odoh u Barsu... a tako sam imao želju da i ove godine budem tamo....
pipidugacarapa
26.08.2014 u 11:10
Mislim da je krajnje vreme da posetim Spaniju...
avanturista83bg
18.08.2016 u 10:14
I Barselona i Kosta Brava su prelepe
bakitaki
29.08.2016 u 10:44
Barselona je lepa, ali je prepuna tursita i velika je guzva... Meni se svideo Toledo, mali gradic, tipican spanski, nalazi se na putu za Madrid..